Aldatıcı erkeklerin yüz şekilleri ele veriyor.

Uzmanlar, daha ‘eril’ yüzleri olan erkeklerin, görünmeyen ve sadakatsiz olma ihtimalini daha fazla buluyorlar.

Araştırmalara göre, aldatıcı erkekler, yüzlerinin her tarafında yazılı sadakatsizliğe sahip olduğu kadınların sadece onlara bakarak aldatma mangalarını tespit edebildiklerini gösterdi. Ancak, sonuçların mütevazı olduğunu vurguladılar ve insanların yalnızca yüz özelliklerinin izlenimlerine dayanan bir sevgi sıçanı olup olmadığına karar vermekten kaçınmaları gerektiğini söylediler.

Uzmanlar, daha “eril” yüzleri olan erkeklerin sadakatsiz olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ve bu tür erkeklerin de diğer erkeklerin ortaklarını daha fazla aldattıklarını veya “avladıklarını” buldular.

Ekip, erkeksi özelliklere sahip erkeklerden şüpheli olduğunu – güçlü bir tarak, güçlü çene ve daha ince dudaklar gibi – heteroseksüel kadınların lapa lapa bir eşi ve erkekleri eşlerini baştan çıkarabilecek potansiyel bir rakibi tanımalarını sağlayacak şekilde evrimsel bir avantaj sunmuş olabileceğini söyledi.

Daha önce yapılan araştırmalar, kadınların sadakatsiz erkekleri kendi fotoğraflarından çekebildiklerini, erkek yüzünün erkekliğinin yargılamada kilit bir faktör olduğunu, kadınların görüntülerini tartan erkeklerde daha zayıf etkiler bulunduğunu öne sürdü. Ancak, insanların aynı cinsiyetten bir kişiyi de görüp görmedikleri belli değildi.

Royal Society Open Science dergisinde yazan araştırmacılar, heteroseksüel beyaz katılımcılardan, fotoğraflarını çeken ve önceki araştırmalarda yer alan 189 beyaz yetişkinin yüz özelliklerini değerlendirmelerini nasıl istediklerini açıkladı. Genel olarak 293 erkek ve 472 kadın resimlerini oylarken, 299 erkek ve 452 kadın erkek resimlerini değerlendirirken, her birinin sadakatsiz olma ihtimalinin ne kadar muhtemel olduğunu 1 ile 10 arasında derecelendirmiştir.

Resimlerdeki kişiler daha önce aldatmaların kapsamını ve bir başkasından bir ortak “haşlanmış mı” olduğunu bildirmişti. Fotoğrafları çekiciliğe, güvenilmezliğe ve ne kadar eril veya kadınsı göründüğüne çoktan oy verildi.

Sonuçlar, kadın ve erkeklerin bir bütün olarak, kendileri daha fazla aldatma veya kaçak avlanma olayını bildiren erkeklerin imajlarına daha yüksek sadakatsizlik puanları verdiklerini göstermiştir.

Yazarlar “Bu nedenle, algılanan sadakatsizlik, erkek yüzlerinde bir miktar güven içerebilir. Ancak, kadınların imgeleri için böyle bir etki yoktu.

Ekip, erkeklerin yüzlerinin ne olduğu hakkında aldatıcılıklarının ipuçlarını sunduğunu incelediğinde, göze çarpan özelliği yüzün ne kadar erkeksi göründüğünü tespit ettiler. Daha ileri analizler, yüz erkekliğinin, tamamen öngörmediği halde, kendisinin bildirdiği sadakatsizlikle bağlantılı olduğunu doğruladı.

Ancak ekip, diğer birçok faktörün birinin sadakatsiz olup olmadığına bağlı olduğunu vurguladı. Batı Avustralya Üniversitesi’nden araştırmanın ilk yazarı olan Dr. Yong Zhi Foo, “Asıl sadakatsizlik yüzlerimize göre değişiyor ve bu çeşitliliğin% 4-8’i bu yüzlerin ortalama olarak sadakatsizlikten kaynaklanıyor” dedi. .

Ekip, katılımcıların yalnızca eşleriyle hile yaptıklarını ve avladıklarını gördüklerinde şaşırdıklarını ve kadınların erkeklerden daha hile yapmaya daha az eğilimli olduklarını veya kadınların kozmetik maskelerini kullanmasını engelleyen bir dizi faktöre indirilebileceğini söyledi. yüz özellikleri ile davranışlar arasındaki bağlantılar.

Daha fazla sayıda fotoğrafın çekildiği katılımcılarla daha fazla deneme yapılması gerektiğini – ve sadakatsiz olmak için daha fazla zaman geçirmiş olabilecek yaşlılar da dahil – gerekli olduğunu söylediler.

Çalışmaya dahil olmayan Edinburgh Kraliçesi Margaret Üniversitesi’nden evrimsel bir psikolog olan Dr. Kristen Knowles, araştırmaya aldatma algıları ile gerçek aldatma algıları arasında net bir bağlantı kurmasının ilginç olduğunu söyledi.

Sonuçların yalnızca erkeklerde görülebileceğini, çünkü kadınların bir eşi aldattıklarını veya başkalarınınkileri haşlattıklarını kendilerine bildirme ihtimallerinin daha düşük olabileceğini söyledi.

Ancak Knowles, eril yüzlü erkeklerin muhtemelen sadakatsizlik etmediği varsayılmamalıdır. “Bu davranışların inanılmaz derecede karmaşık olduğunun ve sosyal ve kültürel etkiler, kişilik, genetik ve yaşam deneyimleri gibi birçok faktörden etkilenmesi muhtemel olduğunun farkında olmalıyız” dedi.

kaynak :theguardian.com

Merhaba,kanalımıza abone olup bizleri takip edebilirsiniz