SON DAKİKA

Avokado dünyayı nasıl fethetti?

Bu haber 10 Mart 2019 - 11:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TM Dijital Haber Merkezi

İnsanlığın binlerce yıldır sofrasında bulunan, fakat son yıllarda özellikle 20’li ve 30’lu yaşlardaki insanların yoğun bir şekilde talep gösterdiği avokado, popülerliğini hızla artırıyor.

Uluslararası Ticaret Merkezi’nin verilerine göre, küresel avokado ithalatı 2016 yılında 4,82 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 2012 ilâ 2016 yılları arasında bu artış yüzde 21 olarak gözlemlendi.

Uzmanlar, bu artışın sebepleri arasında “şık Instagram fotoğrafları” ve “belli başlı bazı gıda firmalarının desteklediği reklam kampanyaları” olduğunu belirtiyor.

Adelaide Üniversitesi’nden gıda değerleri araştırmacısı Jessica Loyer, acai çileği ve çiya tohumu gibi “süper gıdaları” işaret ederek, “Bu gibi gıdalar, gelişmekte olan dünyada sıkça tüketiliyor. Gözlemlenen insanlar, bu gibi meyvelere para harcamaktan mutlu görünüyor.” dedi.

Vaşington merkezli Dünya Avokado Organizasyonu’nun CEO’su Xavier Equihua ise, BBC’ye yaptığı açıklamada, avokadonun satışı çok kolay bir meyve olduğunu belirterek, “Avokado, lezzetli ve besin değeri yüksek bir meyve olmasının yanı sıra vejetaryenler ve veganlar için et yerine tercih edilebilecek bir seçenek. Ünlü insanların da sosyal medyadan bu meyvenin fotoğraflarını paylaşması son derece yardımcı oluyor.” diye konuştu.

Avokadonun Çin’de de günbegün popülerleştiğini belirten uzmanlar, Çin halkının “Instagram’da Kim Kardashian’ın saçına avokado maskesi yaptığını ve Miley Cyrus’un koluna avokado dövmesi yaptığını” gördüklerini ve bu vesileyle popülerliğin katlandığını ifade etti.

AVOKADONUN FAYDALARI NELERDİR?

Zengin vitamin ve mineraller içeriği sebebiyle yetersiz beslenenler için önemlidir.

A, C ve E vitamini bakımından zengindir.

Lutein ve Glutathion gibi antioksidanlar içerir.

Kalp ve damar sağlığını korur. Kalp damarlarının daralması ve tıkanmasını önleyici özelliktedir.

Kandaki kötü kolesterolü düşürücü tekli doymamış yağlar içerir.

Diğer meyvelere nazaran daha fazla protein içerir.

Asparagin, aspartik asit, glutamin ve glutamik asit gibi serbest aminoasitlere diğer meyvelerden daha fazla oranda sahiptir.

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Yangı giderici ve nemlendirici özelliğiyle avokado yağı egzema ve sedef sorunları için faydalıdır.

Üreme sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.

Sahip olduğu doymamış yağ asitleriyle kolesterolün yükselmesini önleyici etkiye sahiptir.

Avokadonun yararları arasında zengin demir içeriğiyle kansızlığı önleyici etkisi de bulunur.

Sahip olduğu protein, vitaminler, mineraller sayesinde, küçük çocukların ve hamile kadınların sağlıklı beslenmesinde yararlıdır.

100 gram avokado yaklaşık olarak 165 kaloriye sahiptir.

Avokadoda bulunan 14 mineral hücre yenilenmesini sağlamakta. Dolayısıyla yaşlanmaya neden olan zararlı toksinleri vücuttan atarak yaşlanmayı yavaşlatmakta ve cildi yıllara karşı korumaktadır.

Avokado %30 oranında barındırdığı doymamış yağ miktarı nedeniyle vücuttaki kolestrolün artmasını önler. Kalp ve damar hastalıklarında doğal bir şifa kaynağıdır. Ülser üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.

Avakadonun içinde A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.

Aynı zamanda mutluluk hormonu olan seratoninden ötürü ruh sağlığımıza da en az beden sağlığımıza olduğu kadar faydalıdır. İçerdiği yüksek potasyum dinçlik verir ve insanı depresyona sokan uyuşukluluk ve rehaveti üzerinden atar.

Bağışıklık sistemimizi güçlendiren, kandaki alkalin dengesini koruyan ve kandaki kırmızı kan hücrelerini yapan avakado aynı zamanda bir demir kaynağıdır.