SON DAKİKA

CHP Yusufeli için YSK’ye başvurdu

Bu haber 05 Nisan 2019 - 18:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde üç oy farkla seçimleri kaybeden CHP, seçimlerin yenilenmesini istiyor. Artvin İl Seçim Kurulu tarafından şaibe iddialarının dikkate alınmadığını gerekçe gösteren parti yönetimi, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.

Pazar günü yapılan seçimlerde ilk sonuçlara göre Yusufeli’nde seçimi iki oy farkla CHP’li Barış Demirci kazandı. AKP’nin itirazı üzerine yapılan ikinci sayımda ise üç oy farkla AKP’li adayın belediye başkanı olduğu açıklandı. Sonuçların ardından CHP, önce Yusufeli İlçe Seçim Kurulu’na, ardından Artvin İl Seçim Kurulu’na başvurarak kayıp olan altı oyun sonuçları etkileyeceğini ve bu nedenle seçimlerin tekrarlanması gerektiğini ifade etti. Seçim kurulları, “iki oy şaibeli ve bu durum seçim sonuçlarını etkilemiyor” tespitinin ardından CHP’nin seçimlerin yenilenmesi talebini reddetti.

SEÇİMLERİN YENİLENMESİ GEREKİYOR

Bunun üzerine CHP Artvin İl Sekreteri İlyas Şahin ile CHP Yusufeli Belediye Başkan adayı Barış Demirci, seçimlerin yenilenmesi talebiyle bu kez YSK’ye başvurdu. İl ve ilçe seçim kurullarının itiraz edilen iki oyu dikkate aldığını, YSK’nin bir oyda daha şaibe tespit etmesi durumunda seçimlerin yenileceğini ifade eden Yusufeli Belediye Başkan adayı Demirci, “İl Seçim Kurulu ‘seçimlerin yenilenmesine gerek yoktur’ şeklinde bir karar verdi ancak bizim görüşümüze göre bu yanlış bir karar. İki oya ilişkin itirazımın kabul edilmesi nedeniyle aradaki fark bir oya düşüyor. Altı oy da kayıp olduğu için seçimlerin yenilenmesi gerekiyor” dedi.

KUVVETLİ GEREKÇELERİMİZ VAR

CHP Artvin İl Sekreteri İlyas Şahin, “2014 yılında bin 549 olan fark, Pazar günü üçe indi. Biz, altı oyun kayıp olduğuna yönelik tespitlerimizi sunduk ama İl Seçim Kurulu bizi dinlemedi, talebimizi reddetti. Seçimlerin yeniden yapılması için kuvvetli gerekçelere sahibiz. Yusufeli’nde seçmen iradesinin sandığa ‘şaibesiz’ bir şekilde yansıması için seçimlerin tekrarlanması gerekiyor. O zaman bizim kazandığımız da görülecek” dedi.