CHP'den Türkiye Seçmen Araştırması Raporu'ndan ilginç sonuçlar - Trabzon Haber Sitesi
SON DAKİKA

CHP’den Türkiye Seçmen Araştırması Raporu’ndan ilginç sonuçlar

Bu haber 10 Mart 2019 - 11:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP yönetimi, yerel seçimlere kısa süre kala, seçmenin farklı konulardaki eğilimlerini saptamak ve buna göre “söylem” politikasını geliştirmek için detaylı bir araştırma yaptırdı.

Bu kapsamda 29 ilde 6 bin 345 kişiyle yüz yüze görüşülerek, 45 sayfadan oluşan “Türkiye Seçmen Araştırması” raporu hazırlandı.

Evliler aynı partiye

Milliyet’ten Şevket Yaman’ın haberine göre; raporda, seçmenin oy tercihinde aile bağlarının güçlü olduğu vurgulanırken, “Evli olan seçmenlerin yüzde 68’si eşi ile, annesi babası sağ olanların yüzde 58’i anne ve babasıyla, her zaman aynı partiye oy verdiğini söylüyor.

Eşiyle farklı partiye oy verdiğini ifade edenler tüm seçmenlerin yüzde 16’sı” ifadelerine yer verildi. Toplumun siyasetle ilgisine ilişkin tespitlere yer verilen raporda “Yüzde 29’u siyasetle ilgilenmediğini ile ilgilenmediğini söylerken, ilgilendiğini ifade edenler yüzde 33.

Kısmen ilgiliyim diyenler ise yüzde 38. Toplum seçimleri önemsiyor. Seçimlerin önemli olmadığını düşünenler seçmenlerin yalnızca yüzde 18’i. CHP seçmeninin sadece yüzde 47’si seçimleri önemli görüyor.

Bu oran diğer partilerde yüzde 50 ve üzerinde” denildi. Raporda, toplumdaki “milliyetçi” eğilimlerin yüksek olduğu vurgulanırken, şunlar kaydedildi:

“Toplumun yüzde 77’si milli değerlere sahip çıkmak gerektiğine inanıyor. HDP’li seçmen haricinde tüm parti seçmenlerinde mutabakat kuvvetli.

CHP seçmeninin de yüzde 78’i milli değerlere sahip çıkılması gerektiği görüşünde. HDP seçmeninde bu oran yüzde 46’ya geriliyor.”

Merhaba,kanalımıza abone olup bizleri takip edebilirsiniz