Domates, kanser ve karaciğer yağlanma riskini azaltıyor - Trabzon Haber Sitesi
SON DAKİKA

Domates, kanser ve karaciğer yağlanma riskini azaltıyor

Bu haber 05 Mart 2019 - 16:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

MedicalXpress portalında alıntıları yayınlanan çalışma kapsamında uzmanlar, genç fareleri teste tabi tutarak, onlara karaciğerde kötü huylu tümörlerin oluşmasına yol açan kanserojen madde enjekte etti. Ardından hayvanlar sağlıksız ve yağlı gıdalarla beslendi. Bunun yanında farelerin bir kısmına, bol miktarda likopen içeren domates tozu verildi.

Domatese, karpuza ve pembe greyfurta kırmızı rengini veren karotenoid pigment olan likopenin insan vücudundaki başlıca özelliği, güçlü bir antioksidan olması. Uzmanların tespitine göre likopen, vücuttaki faydalı mikrofloranın seviyesini ve çeşitliliğini arttırıyor, bu da iltihaplanmaya neden olan bazı bakterilerin aşırı çoğalmasını önlüyor. Bu maddeyi tüketmenin ayrıca karaciğerde yağlanma hastalığına ve kansere yakalanma riskini azalttığı ortaya çıktı.

Araştırmacılar ayrıca domates tozunun, tek başına likopene kıyasla daha etkili olduğu sonucuna vardı. Bunun nedeni olaraksa, parçalanmamış domateslerin E ve C vitamini, mineraller, fenolik bileşenler ve diyet lifi gibi ek besinlerin bulunması gösterildi.

Merhaba,kanalımıza abone olup bizleri takip edebilirsiniz