Geçici iş Görmezlik tazminatı ne demektir - Trabzon Haber Sitesi
SON DAKİKA

Geçici iş Görmezlik tazminatı ne demektir

Bu haber 05 Mart 2019 - 16:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bildiğiniz üzere bir süredir sigorta hukukundan kaynaklı haklardan bahsediyorum. Bugün de bir trafik kazası nedeniyle bir kişide meydana gelen geçici iş göremezlik durumundan bahsedeceğim. Geçici iş göremezlik nedir ? Geçici iş göremezlik tazminatı nedir ve bu tazminat nasıl talep edilir?

Geçici iş göremezlik tazminatı; yaralamalı bir trafik kazasında zarar gören kişinin, kaza tarihinden itibaren geçirdiği iyileşme süresidir. Kişiler bu süre zarfında, çalışamazlar ve tamamen tedavilerine odaklanmışlardır. Kişilerin çalışamadıkları bu süre zarfında, iş hayatından geçici de olsa geri kaldıkları ve kazanmaları muhtemel olan paralardan mahrum kalacakları da çok açıktır. Bu durumda, kişilerin iyileşme süresi boyunca geçirmiş oldukları bu dönemde işten mahrum kaldıkları için ödenen tazminata geçici iş göremezlik tazminatı denir.

Zarar gören kişi, mağduru olduğu trafik kazası sonrasında bedeninde meydana gelen zararların tazminini talep ederken; bu iyileşme süresince %100 malul kaldığı kabul edilerek geçici iş göremezlik tazminatı talep eder.

Ancak unutulmaması gereken şudur ki geçici iş göremezlik tazminatı talep edilebilmesi için kişinin, iyileşme sürecinde iş hayatına ara vermiş olması gerekir. Yani zarar gören kişinin çalışıyor olması dikkate alınır. Bu durumda ev hanımlarının, çocukların, öğrencilerin ve emeklilerin geçici iş göremezlik tazminatı talepleri kabul edilmeyebilir.

BİR KİŞİ GEÇİCİ İŞ GÖREMEZ OLDUĞUNU NASIL İSPAT EDER?

Bir trafik kazası sonrasında bedensel zarara uğradığını iddia eden taraf, yetkili hastanelerden bir tanesine başvurarak, tüm tıbbi evrakları değerlendirilerek ve muayene edilerek, maluliyetinin olup olmadığı değerlendirilir. Söz konusu değerlendirme neticesinde kişi hakkında bir sağlık kurulu raporu düzenlenir. Bu sağlık kurulu raporunda kişinin kesin ve kalıcı nitelikte bir maluliyeti olup olmadığı, iyileşme süresi, bakıcıya ihtiyacı olup olmadığı da değerlendirilir ve raporda yer verilir.

Eğer sağlık kurulu raporunda kişinin kesin ve kalıcı maluliyetinin yanında iyileşme süresi de öngörülmüşse işte bu iyileşme süresi geçici iş göremezlik dönemi olarak adlandırılacaktır. Tazminat hesabınız yapılırken bu dönemde %100 oranda malul kaldığınız hesap edilecek ve iyileşme süreniz ne kadarsa asgari ücret üzerinden tazminat miktarınız hesap edilecektir.

Herkese sağlıklı, kazasız, belasız günler dilerim.

Sevgilerimle,

Av. Şaha Elif ERGİN

Av. Şaha Elif Ergin
Av. Şaha Elif Erginav.saha.ergin@gmail.com
https://sahaelifergin.wordpress.com

Merhaba,kanalımıza abone olup bizleri takip edebilirsiniz