SON DAKİKA

Genç mühendisler işsizliğe mahkûm

Bu haber 12 Mart 2019 - 11:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Öğrenci Üye Kurultayı 2019, dün Ankara’da, TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi’nde gerçekleştirildi. Ana teması “Eğitim, Örgütlenme ve Üniversite Sorunları” olarak belirlenen kurultaya 45 üniversiteden 30 bin öğrenci üyeyi temsilen 160 delege katıldı.

11’inci kez yapılan kurultayda, öğrenci üye örgütlülüğü, mühendislik eğitimi, üniversitelerde yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerileri ve meslek alanlarına ilişkin gelişmeler tartışıldı.

Kurultayda işsizlik sorunu öne çıktı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, çok sayıda genç mühendisin işsiz olduğuna dikkati çekerek, “Üniversite mezunları işsizliğe mahkûm edildi” dedi.

MUHALEFETİ BİRLİKTE BÜYÜTMELİYİZ

MMO Başkanı Yunus Yener ise, “Türkiye üniversite sayısında dünyada 16’ncı sırada yer almakta ama yükseköğretim eğitim sistemi kalitesinde 137 ülke arasında 101’inci sırada bulunmaktadır. Türkiye’den hiçbir üniversite, 2018 yılında dünyadaki ilk 400 üniversite arasında, 2019 yılı itibarıyla da dünyadaki ilk 500 üniversite arasında yer alamamıştır” diye konuştu.

Meslek disiplinleriyle ilgili bölümü bulunan üniversite sayısının 54’ten 179’a yükseldiğini belirten Yener, “Öğrenim gören öğrenci sayısı da benzer bir artış gösterdi; ancak eğitime ayrılan ödenekler, öğretim görevlisi sayısı ve üniversite koşulları gibi göstergelerde eşdeğer bir artıştan söz etmek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Üniversitelerin bu sorunlarla birlikte ciddi bir dönüşüm içinde olduğunu vurgulayan Yener, “Bu dönüşüm iktidarın ülkeye dayattığı rejime paralel olarak üniversiteleri yeni ve gerici bir tasarıma tabi tutmuştur. Buna karşı örgütlenmeli, birbirimizle ve başkalarıyla dayanışmalı ve toplumsal muhalefeti birleşik bir zeminde büyütmeliyiz” dedi.