İşe İade Davasının Sonuçları - Trabzon Haber Sitesi
SON DAKİKA

İşe İade Davasının Sonuçları

Bu haber 15 Mayıs 2019 - 0:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Değerli Müvekkillerim;

Bir süredir bir iş yerinde çalışmaktasınız. Her şey yolunda gibi gözüküyor fakat bir anda işvereniniz sizi işten çıkarmaya karar verdi. Bu durumda işten çıkarıldığınız için başka bir iş mi aramalısınız yoksa durumunuzu değerlendirip, işvereninize karşı hakkınızı mı aramalısınız?

Her ne kadar “kanunu bilmemek mazeret sayılmaz” gibi bir hukuk kuralımız olsa da müvekkillerim; genellikle içlerinde bulundukları durumla ilgili olarak bilgi ve deneyim sahibi olmuyorlar. Uzun süre emek verdikleri, zaman verdikleri çalışmalarının ansızın ve haklı bir gerekçeye dayanmadan sonlanmış olmasının şaşkınlığı ile ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Bazı danışanlarım kulaktan dolma bilgiler ışığında sadece işçilik alacaklarının tahsili için hukuki yardım talep etse de görüşmelerimiz esnasında anlaşılıyor ki haksız yere işten çıkarılmış.

İş Kanununun 20. Maddesi ile düzenlenen “işe iade” müessesesi hakkında bilgi sahibi olmak, kariyerinizle ilgili olarak yolunuzu düzenlemenizde çok faydalı olabilir. Naçizane işe iade davaları hakkında, işe iade davalarının şartları ve işe iade davalarının sonuçları hakkında bildiklerimi sizinle paylaşmak isterim.

İŞE İADE DAVASI NE DEMEKTİR?

Yukarıda da bahsettiğim gibi işe iade müessesi İş Kanunu madde 20’de düzenlenmiştir. Bu madde ile geçerli bir neden bulunmaksızın ya da herhangi bir sebep gösterilmeksizin feshedilen sözleşmelerin geçersizliği düzenlenmiştir. Bu madde ile korunmak istenen, iş ilişkisinin sürekliliği ve iş ilişkisinde istikrarın sağlanmasıdır.

İşe iade davaları, işveren ve işçi açısından ayrı özelliklere sahip oldukları gibi sonuçları açısından da farklı etkilere sahiplerdir.

HANGİ KOŞULLARIN SAĞLANMASI İLE İŞE İADE DAVASI AÇILABİLİR?

İşe iade davasının açılabilmesi için kanun belli başlı koşullar ortaya koymuştur. Bunlar;

İş Sözleşmesinin İş Kanununa bağlı olması,
İş Sözleşmesinin süresiz olması,
İş Sözleşmesinin işveren tarafından feshedilmesi,
İşçinin altı aylık kıdem sahibi olması,
İşyerinin otuz veya daha fazla işçi çalıştırıyor olması,
İşveren Vekili Statüsünde Olmamak koşullarına sahip herkes işe iade davası açabilir.
İŞE İADE DAVASININ SONUÇLARI NELERDİR?

Açılan işe iade davasının sonucu olarak Mahkeme feshin geçersizliğine karar verdiği takdirde, fesih tarihinden kararın kesinleşmesine kadar geçen “boşta geçen süre” için işçiye en çok dört aya kadar doğmuş ücret ve diğer sosyal hakların ödenmesini hüküm altına alabilir. Bununla beraber işçinin işe başlatılmaması durumunda ödenecek tazminat miktarını da belirler.

İşe başlatmama tazminat miktarı; kıdem süreleri dikkate alınarak

6 ay ile 5 yıl arasında kıdemi olan işçi için 4 aylık,
5 yıl ile 15 yıl arasında kıdemi olan işçi için 5 aylık,
15 yıldan fazla kıdemi olan işçi için 6 aylık ücreti tutarında belirlenmektedir. Fesih sebebine göre bu miktarlar 8 aya kadar da çıkmaktadır.
İŞE İADE SÜRECİ NASIL İLERLEMEKTEDİR?

Mahkemenin kesinleşen işe iade kararının tebliğinden itibaren 10 gün içerisinde işçi işverenden işe iadesini talep etmelidir. İşçi talepte bulunmaz ya da işverenin işe davetine icabet etmezse işverenin geçerli feshi sayılır.

İşçinin talebi ile işveren işçiyi bir ay içerisinde işe başlatmalıdır. İşçinin talebi halinde işveren bir ay içerisinde işçiyi işe başlatmazsa; işveren işçinin boşta geçen süreye ait ücretine ek olarak işçinin işyerindeki kıdemine göre en az dört aylık en çok sekiz aylık ücreti tutarında tazminat ödemek durumundadır. Geçersiz fesih esnasında kıdem ve ihbar tazminatları da ödenmemişse işveren ayrıca bu tazminat bedellerini de ödemek durumundadır.

Herhangi bir sorunuz olursa lütfen benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Saygılarımla,

Av. Şaha Elif ERGİN

Av. Şaha Elif Ergin
Av. Şaha Elif Erginav.saha.ergin@gmail.com
https://sahaelifergin.wordpress.com

Merhaba,kanalımıza abone olup bizleri takip edebilirsiniz