KTO Karatay’ın projesi TAEK’ten kabul gördü - Trabzon Haber Sitesi
SON DAKİKA

KTO Karatay’ın projesi TAEK’ten kabul gördü

Bu haber 19 Temmuz 2019 - 11:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

SEKTÖRDE NİTELİKLİ MÜHENDİSLER YETİŞTİREN KONYA TİCARET ODASI (KTO) KARATAY ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ, BİR BAŞARI İLE DAHA ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR. MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ AKADEMİSYENLERİNDEN DOÇ. DR. AYBEN KARASU UYSAL’IN “CERN-ALICE DENEYİ DİFRAKTİF DEDEKTÖRÜ TASARIMI VE PERFORMANS TESTLERİ” PROJESİ, TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU’NDAN (TAEK) KABUL GÖRDÜ.

Sektörde nitelikli mühendisler yetiştiren Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Ayben Karasu Uysal’ın “CERN-ALICE Deneyi Difraktif Dedektörü Tasarımı ve Performans Testleri” projesi, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan (TAEK) kabul gördü.

CERN-ALICE Deneyi’ne Türkiye’de ilk ve tek tam üye olan aynı zamanda sektörle iç içe nitelikli mühendislik eğitimi sunan KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, başarılı çalışmalarına bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşıyor. KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden Doç. Dr. Ayben Karasu Uysal’ın TAEK’e sunduğu “CERN-ALICE Deneyi Difraktif Dedektörü Tasarımı ve Performans Testleri” projesi kabul gördü. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öncülüğünde yürütülecek olan projede bölüm akademisyenlerinin yanı sıra, İstanbul Üniversitesi akademisyenleri ile CERN-ALICE Deneyi’nde görev yapan akademisyen ve bilim insanları da yer alacak.

Proje, ALICE Deneyi’ne rehberlik edecek

Proje ile ALICE Deneyi alt dedektörlerinden olan ALICE Difraktif (AD) dedektörünün performansının incelenmesi, dedektörün temel özelliklerinin belirlenerek bu özelliklerin difraktif etkileşmeleri tanımlamaya yeterli olup olmadığının anlaşılması amaçlanıyor. Aynı zamanda AD dedektörünün, 2021 yılında başlayacak olan LHC’nin (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) 3. çalışma periyodundaki koşullara hazır hale getirilmesi için gerekli iyileştirmeleri belirlemek ve dedektörün yeniden tasarımının yapılması hedefleniyor. Proje, LHC’nin 2021 yılında başlaması planlanan 3. çalışma döneminde beklenen yeni analiz yöntemleri geliştirilerek incelenecek ve araştırmanın sonuçları ALICE iyileştirme programı kapsamında yapılacak faaliyetler için de bir rehber oluşturacak.

Araştırmaların inovatif dedektör sistemleri için yeni teknikler geliştirebilme, veri analiz edebilme ve teorik modeller üretebilme konularında çalışmalara katkı sağlaması amaçlanıyor.

Merhaba,kanalımıza abone olup bizleri takip edebilirsiniz