SON DAKİKA

O ülkede siyasetçilere küfür etmek serbest

Bu haber 03 Mart 2019 - 12:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Faşist Özgürlük Partisi’nin Genel Başkanı Heinz-Christian Strache, solcu eylemcilerin hazırladıkları bir videoda kendisini eleştirerek ‘kamuoyu önünde’ hakaret ettiklerini söyledi. Ancak başkent Viyana’daki mahkeme şikayeti kabul etmedi.

Mahkemenin kararında ‘provokatif ve şoke edici siyasi fikirlerin ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğuna’ dikkat çekildi.

Solcu Linkswende Jetzt (Sol Şimdi) grubu, taraftarlarından Stratche’nin Avusturya hükümetine girmesinden duydukları hoşnutsuzluğu orta parmaklarını kaldırarak ifade etmelerini istemişti. Grup ayrıca videoda taraftarlarının “….Strache’yi” demeleri için bir dizi neden sıralamıştı.

Öte yandan Avusturya’nın devlet televizyonu ORF de kanalı ve bir sunucusunu yalan söylemekle suçlayan Strache’ye karşı dava açtı.

Strache’nin Özgürlük Partisi Avusturya’da Muhafazakâr Halk Partisi’nden 31 yaşındaki Sebastian Kurz’un başkanlığındaki koalisyon hükümetinin küçük ortağı.

Başbakan Yardımcısı olan Strache’nin yanı sıra Dışişleri, içişleri ve Savunma Bakanlıkları da faşist Özgürlük Partisi’nin elinde.