SON DAKİKA

Stres de alerjik astımı tetikliyor

Bu haber 16 Nisan 2019 - 19:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hava değişimleri ve kötü hava şartlarının haricinde, içinde bulunulan stres de alerjik astımın ortaya çıkmasında etkili oluyor.

Mevsim geçişlerinde ve yaz aylarında artış gösteren alerjik astım, alerjenlerin, vücudun salgıladığı ve alerjik astıma yol açan ‘IgE’ maddesinin aşırı üretilmesiyle ortaya çıkar. Daha çok polen, toz akarları, küf ve evcil hayvan tüylerine maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan alerjik astım, bazı kişilerde gıdaya bağlı olarak da gelişebilir.

Avrasya Hastanesi’nden Op. Dr. Koray Cengiz, alerjik astımla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı: Alerjik astım sanıldığından daha karmaşıktır ve birçok faktör alerjik astımın ortaya çıkmasına yol açabilir. Örneğin hava değişimleri, kötü hava koşulları aşırı nem ve en önemlisi de stres alerjik astımın ortaya çıkmasında belirleyici bir rol üstlenebilir.

Yaşanan üzüntü ve stres kişinin bağışıklık sistemini zayıflatırken kişiyi alerjenlere karşı savunmasız bırakabiliyor ve alerjik astım şikâyetleri ortaya çıkıyor. Buna göre, mekânlar havalandırılmalı, yatak çarşafları her gün çırpılmalı sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.