SON DAKİKA

Trabzon Milletvekillerinin TBMM’de Fındık Düellosu

Bu haber 31 Mayıs 2019 - 0:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs tarafından verilen, Trabzon’un geçim kaynakları olan ürünler ve balıkçılık sektöründeki sıkıntıların giderilmesi ilişkin araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında Ak Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ve önerge sahibi İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs arasında yaşanan fındık atışması gündeme damgasını vurdu.

Önerge sahibi olarak görüşlerini açıklayan İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs konuşmasında “Ekonomik kriz, Trabzon’da halkı yoksulluk, işsizlik ve umutsuzluğa mahkûm etmiştir. Bölgede yaşam koşulları her gün daha da kötüleşmektedir. İşsizlik, pahalılık, geçim sıkıntısı, gelecek kaygısı yöre insanımızı sarmış durumdadır.

Trabzon’da tarım, hayvancılık ve balıkçılık âdeta can çekişmektedir. Fındıkta geçen yıl yaşananlar hepimizin hafızasındadır. Bu yıl da benzer sorunların yaşanmaması için şimdiden tedbirlerin alınması, üreticinin endişesinin giderilmesi, belirsizliklerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Karadenizli fındık üreticisi kafasındaki soru işaretlerinin giderilmesini istemektedir. Süslü cümlelerle, tablolarla, grafiklerle, yansılarla sorun çözülmüyor.

Benim Trabzonlu hemşehrim, Karadenizli fındık üreticim şunu merak ediyor: Toprak Mahsulleri Ofisi fındık alacak mıdır? Eğer alacaksa hangi ayda alıma başlanacaktır? Çünkü üreticinin geçen yıl sütten ağzı yanmıştır. Bildiğiniz gibi ağustosta hasadı yapılan fındığın fiyatı ekim sonunda açıklanmış, alımlara da kasım ayında başlanılmıştı Ekonomik olarak sıkıntıda olan üretici fındığını eylül ayında yok pahasına çoktan satmıştı çünkü fındığı toplayan üretici elinde uzun süre tutamıyor. En geç okullar açılana kadar satmak zorunda kalıyor.

O yüzden 2019’da üretici sütten ağzı yanmış, yoğurdu üfleyerek yer misali şimdiden ne olacağını merak ediyor. 2018 yılındaki gibi kasım ayında mı alım yapılacak endişesi üreticimizde var. ” dedi. Önerge ile ilgili Ak Parti adına konuşan Trabzon Milletvekili Muhammet Balta “Trabzon bir tarih, sanat, kültür şehridir, Trabzon aynı zamanda da ticaret şehridir. Ticaretin temel dayanaklarından bir tanesi de elbette ki tarım ürünleridir.

Trabzon Türkiye’nin en küçük yüz ölçümüne sahip, 4.600 kilometre kare yüz ölçümü olan, aynı zamanda da coğrafyası çok zor olan, dağlık olan… Makineyle tarıma elverişli coğrafi alanları çok azdır. Yani Trabzon yüz ölçümünün özellikle yüzde 21’inde tarım yapılabilmektedir. Burada da yüzde 21’de de fındık üretimi ve çay üretimi yapılmaktadır. Fındık ve çay üretimine, tarım ürünlerine AK Parti’nin’nin kuruluşundan bugüne kadar destek verilmektedir.

Değerli milletvekili arkadaşlarım, çok erken unutuyoruz, 1 doların altında olan fındığın şu anda dünya ekonomisinin en zor şartlarında bile 3 doların üzerinde olduğunu unutmamamız lazım. Diğer taraftan, biz hem fındık üreticisine hem çay üreticisine, tarım alanlarında hangi üretici olursa olsun 2002’den beri desteklemeler veriyoruz.

Bir örnek vermek istiyorum özellikle fındıkla alakalı: Trabzon’da fındığa 1 milyar 140 milyon biz destek verdik. 2002’den 2018’e kadar toplam 1 milyar 382 milyon fındık üreticisine alan bazlı destek verdik, çay üreticisine de aynı destekler devam ediyor. Burada Trabzon’a hiç gitmeyen arkadaşlarımız da Trabzon’dan bahsediyor.

Trabzon milletvekili arkadaşımız Trabzon’dan bahsederken sanki Trabzon böyle, hiç güvenilmeyen, huzursuz, işsizliğin had safhada olduğu, göçün olduğu bir şehir… Değerli milletvekili arkadaşlarım, size bir örnek vermek istiyorum: Huzursuz şehre, ekonomisi zorda olan bir şehre 2002’de dışarıdan gelen turist sayısı 25 bin, yıl 2018’in rakamlarını veriyorum, 400 bin Körfez ülkelerinden turist geliyor Trabzon’a.  2002’de 300 bin yerli turist, 2018’de 1 milyon 200 bin kişi Trabzon’u gezmeye geliyor.

Huzursuz olan, ekonomisi zor olan ve yatırım yapılmayan, zor şartlarda bırakılan bir ile, güvensiz bir ile insanlar gelir mi? Gelmez. Cazibe merkezine insanlar gelir” dedi.   Arkadaşlarıma, Trabzon’a hiç gitmeyen arkadaşlarıma da buradan seslenmek istiyorum, fındığın ne olduğunu bilmeyen arkadaşıma da seslenmek istiyorum:

Buyurun Trabzon’a gelin, Trabzon’da on yedi yılda yapılan yatırımları görün, yolları görün, havaalanlarını görün, üniversiteleri görün, tünelleri görün, kırsal alandaki köy yollarını, mahalle yollarını görün, oradaki insanların mutluluğunu görün ve dışarıdan gelen insanların nasıl bir büyük şehirde mutlu olduklarını görün, o zaman bu kürsüde çok daha fazla konuşursunuz.

Yumurta küfesi sırtında olmayan burada çok rahat konuşur. Trabzon milletvekili arkadaşım her buraya çıkışta “Biz çiftçinin yanındayız, biz üreticinin yanındayız, biz sanayicinin yanındayız.” diyor, doğru, teşekkür ediyoruz kendisine, kendisini de severim ama sözle olmuyor, lafla peynir gemisi yürümez. Çiftçinin yanında olmak, sanayicinin yanında olmak…

4 organize sanayi bölgesini Trabzon’a kurup 58 ülkeye eğer ihracat yapan sanayici varsa, onun yanında duruyorsan, onun önünde, onun emrinde Ankara’da her sıkıştığı noktada yanında oluyorsan o da emrinde olmaktır. Muhammet Balta’nın konuşması üzerine  yerinden söz alan İYİ Parti Milletvekili Dr. Hüseyin Örs: “Şimdi buradan sormak isterim: Bugün burada konuştuğumuz konu fındık konusu ve 2018’de yaşananları hatırlatarak 2019’da da üreticimiz mağdur olmasın çerçevesinde aslında çok da yapıcı bir konuşma yaptığımı düşünüyorum.

Sizler 2018’de seçim meydanlarında “Fındıkta TMO devreye girecek, sizin fındığınızı alacak, size şu kadar para verecek.” diyen siz değil miydiniz? Fındığın hasadı ağustosta yapıldı. Peki, siz TMO’yu devreye sokmayarak, erteleyerek, seçim meydanlarında verdiğiniz sözleri tutmayarak fındık üreticimizi perişan ettiniz, niye bunu kabul etmiyorsunuz?

Sizin fındık üreticisi için TMO’yu devreye soktuğunuz tarih ekim, alımlar ne zaman başladı? Kasım. Bizim Trabzon’daki fındık üreticisi fındıktan elde ettiği gelirle çoluğunun çocuğunun nafakasını, okul masrafını karşılıyor. Eylül ayında Trabzon’daki fındık üreticisi çocuğuna defter, kalem, önlük alabilmek için… Fiyatı açıkladıktan sonra fındık üreticimizin büyük çoğunluğu yok pahasına zaten fındığı elinden çıkarmıştı. “Trabzon’a yatırım yaptık.” diyorsunuz.

“Trabzon’da istihdama yönelik bir tane yatırımınız var mıdır?” diye soruyorum. Sanayi yok, fabrika yok. Niçin bunları dile getirmiyorsunuz? Bir “raylı sistem” dediniz, tutturdunuz gittiniz, o yok. Şimdi de bir tren projeniz var. Hikâyeye döndü bu iş, her seçim dönemi pişirip pişirip önümüze getiriyorsunuz. Hadi o zaman, siz getirin, Trabzon için elzem olan demir yolu projesini ortaya koyun, gerçekleştirin, Hüseyin Örs kardeşiniz de alkışlasın.” dedi.