SON DAKİKA

Uğur Dündar moderatörlük için kararını açıkladı

Bu haber 09 Haziran 2019 - 14:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasında yapılması planlanan ‘ortak canlı yayın’ için gazeteci Uğur Dündar’ın ismi gündeme gelmişti. Dündar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla moderatör olmayacağını duyurdu. Dündar’ın kararının ardından Binali Yıldırım, “Umarım bu kararda ‘birilerinin’ baskısı etkili olmamıştır” ifadesini kullandı.

YSK’nın yenileme kararının ardından gözler 23 Haziran’da kurulacak sandığa çevrildi. Seçim öncesi adaylar çalışmalarını sürdürürken, geçtiğimiz günlerde Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nun ortak canlı yayına çıkmaları konusu gündeme geldi.

Her iki adayın da ‘katılırım’ demesinin ardından programın ne zaman, nasıl ve hangi şartlarda yapılacağı konusu AK Parti ve CHP heyetleri arasında konuşuldu.

Uğur Dündar kararını açıkladı

Canlı yayının moderatörlüğü için ismi geçen ilk isim ise gazeteci Uğur Dündar olmuştu. Dündar, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak bu yöndeki kararını kamuoyuyla paylaştı.

“Kamuoyuna açıklama: 23 Haziran seçimleri öncesinde yapılacak açık oturumla ilgili olarak aldığım karar, aşagıdaki tweetlerdedir” ifadesini kullanan Dündar’ın mesajları şöyle:

“Tarihi 31 Mart seçimleri öncesinde, Sn.B.Yıldırım ve Sn.E. İmamoğlu’nun katılacağı açık oturumun moderatörlüğü için her iki adayın da ismim üzerinde uzlaşmaları, onurla sürdürdüğüm 50 yıllık meslek hayatımın manevi madalyalarından biri olmuştur.

Halkımızın yıllardır Türkiye’nin en güvenilir ismi olarak tarafıma gösterdiği güvenin, siyasi kutuplaşmanın zirveye çıktığı bu dönemde ve böyle önemli bir konuda her iki aday tarafından paylaşıyor olması son derece anlamlı ve değerlidir. Her iki adaya da teşekkür ediyorum.

Kendime ve toplumuma karşı duyduğum sorumlulun bilinciyle, bu açık oturumda adaletin terazisini milim saptırmayacağıma ve geçmiştekilerde olduğu gibi, her iki tarafın da yayın sonrasında teşekkürleriyle karşılaşacağıma en ufak şüphem yoktur.

“Moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum.”