SON DAKİKA

Yaş şartını doldurmadan erkenden emekli olabilir miyim

Bu haber 06 Mart 2019 - 18:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bütün çalışanların hayalidir, emeklilik yıllarının gelip çatması. Uzun yıllar verilen emeklerin karşılığını alıp, vaktini olabildiğince ailesiyle birlikte geçirmek ve uzun bir tatil dönemi yaşamak ..

Gerçekten de özlemle beklenen günlerin gelip çatması için sistemde birtakım şartların da olgunlaşması gerekmektedir. Emeklilik için yasa ile belirlenen sigorta prim gün sayısının tamamlanması ve yaş şartının yerine getirilmesi gerekir.

Bazı durumlarda sigorta prim gün sayısı tamamlanır ancak yaş şartı yerine gelmediğinden emeklilik hakkı kazanılamaz. Ancak yaş şartının aranmayacağı bazı durumlar da olabilir. Bu yazımda, sigorta prim gün sayısını tamamlayan ancak yaş nedeniyle emekliye ayrılamayanlar için rehber olabilecek bir bilgi paylaşımında bulunmak istedim. Umarım faydalı olur.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu:

“55 yaşını dolduran ve erken yaşlanmış olduğu tespit edilen sigortalılar, yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık aylığından yararlanırlar.” demektedir.

Vaktinden önce yaşlandığını raporla tespit eden kişi, yaş şartını beklemeden 5400 prim günü ödenmiş olması halinde erken emeklilik hakkı kazanabilir.

ERKEN YAŞLANMANIN TESPİTİ NASIL YAPILIR?

Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği:

“Kanunda yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen yaş şartı dışındaki diğer şartları taşıyan ve 55 yaşını dolduran sigortalıların; dikkat, algı, bellek, kavrama ve soyutlama gibi işlevlerin kaybı olan bilişsel yaşlanma ile fizyolojik ve psikolojik yaşlanma hali tayin ve tespit edilenler, erken yaşlanmış sayılırlar. Bu tespitlerde; nöroloji, psikiyatri, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, iç hastalıkları, göğüs hastalıkları ve kardiyoloji başta olmak üzere ilgili branşlarca düzenlenen sağlık kurulu raporları esas alınır.” demektedir.

Tam teşekküllü sağlık kuruluşlarına yapılacak bir başvuru ile erken yaşlandığını tespit ettiren kişi, erken emeklilik hakkı kazanır.

BU HAKTAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Erken yaşlanma ile emeklilik hakkı 1 Ekim 2008 tarihine kadar sadece SGK’lılar için uygulanırken bu tarihten itibaren Bağ Kur ve Emekli Sandığına bağlı sigortalılar da bu haktan yararlanabilmektedir.

Av. Şaha Elif ERGİN

Av. Şaha Elif Ergin
Av. Şaha Elif Erginav.saha.ergin@gmail.com
https://sahaelifergin.wordpress.com